Sheaffer® 300 Matte Green with Polished Black Trims Ballpoint Pen
Rs.
₹3,500.00 Original price was: ₹3,500.00.₹3,091.00Current price is: ₹3,091.00.
SKU:
Sheaffer® 300 Ballpoint Pen 9346
Categories: Branded Pens, Office, Premium Pens, Writing Instruments
TAKE A STRONG STANCE
Writers who take a strong position prefer a pen that takes a strong stance. Sheaffer® 300 makes its presence known with a commanding, structured profile and excellence in writing performance. A bit of a maverick, 300 boldly bridges the worlds of the traditional and the unexpected.
- Ample silhouette is comfortably weighted and balanced
- Noteworthy flat top and wide center band
- Iconic slotted clip
- Features the Sheaffer® White Dot® symbol of quality and prestige
- Presented in a luxury gift box
| Collections: | Sheaffer 300 |
|---|---|
| Engravable: | Yes |
| Pen Length: | 137.70 mm |
| Pen Mechanism: | Twist |
| Pen Type: | Ballpoint Pen |
| Pre Installed Ink Colour: | Black |
| Grip Diameter: | 12.95 mm |
| Filling Mechanism: | Refill |
| Barrel Color: | Green |
| Cap Color: | Green |
| Clip Color: | Black |
| Barrel Material: | Brass |
| Clip Material: | Carbon Steel |
| In The Box: | A pen, warranty card and a gift box. |
|---|
Additional Information
| Brand | |
|---|---|
| Cap Type | Twist |
| Material | Metal Pens |
| Writing Type | Ballpoint Pen |
| Ink Color | Black |
| Country of Origin | United States of America |
| MOQ | 20 |
| Branding Option | N/A |
- Prices are exclusive of GST, branding, logistics, and customized packaging. Additional charges may applicable.
- Prices of the product may vary depending on the quantity. For an accurate quotation, please get in touch.
- Contact us for quotations, offers, discounts, customization options, and delivery details.
Sheaffer® 300 Matte Green with Polished Black Trims Ballpoint Pen
Rs.
₹3,500.00 Original price was: ₹3,500.00.₹3,091.00Current price is: ₹3,091.00.
SKU:
Sheaffer® 300 Ballpoint Pen 9346
Categories: Branded Pens, Office, Premium Pens, Writing Instruments
TAKE A STRONG STANCE
Writers who take a strong position prefer a pen that takes a strong stance. Sheaffer® 300 makes its presence known with a commanding, structured profile and excellence in writing performance. A bit of a maverick, 300 boldly bridges the worlds of the traditional and the unexpected.
- Ample silhouette is comfortably weighted and balanced
- Noteworthy flat top and wide center band
- Iconic slotted clip
- Features the Sheaffer® White Dot® symbol of quality and prestige
- Presented in a luxury gift box
| Collections: | Sheaffer 300 |
|---|---|
| Engravable: | Yes |
| Pen Length: | 137.70 mm |
| Pen Mechanism: | Twist |
| Pen Type: | Ballpoint Pen |
| Pre Installed Ink Colour: | Black |
| Grip Diameter: | 12.95 mm |
| Filling Mechanism: | Refill |
| Barrel Color: | Green |
| Cap Color: | Green |
| Clip Color: | Black |
| Barrel Material: | Brass |
| Clip Material: | Carbon Steel |
| In The Box: | A pen, warranty card and a gift box. |
|---|
Additional Information
| Brand | |
|---|---|
| Cap Type | Twist |
| Material | Metal Pens |
| Writing Type | Ballpoint Pen |
| Ink Color | Black |
| Country of Origin | United States of America |
| MOQ | 20 |
| Branding Option | N/A |
- Prices are exclusive of GST, branding, logistics, and customized packaging. Additional charges may applicable.
- Prices of the product may vary depending on the quantity. For an accurate quotation, please get in touch.
- Contact us for quotations, offers, discounts, customization options, and delivery details.
RECENTLY VIEWED
VanHeusen 100% COTTON
Noble 15.6″ Laptop Backpack
Hot & Cold Sports Bottle – PHANTOM
NEW ARRIVALS
Sheaffer® 300 Matte Green with Polished Black Trims Ballpoint Pen
VanHeusen 100% COTTON
Premium Notebook – WRINKLE
Noble 15.6″ Laptop Backpack
Hot & Cold Sports Bottle – PHANTOM
Sterling Hammered Copper Water Bottle 1000ML
Handmade Wooden Tick Tack Toe- Family Travel Games
Backpack with USB Port BM87
PCP-24093 Metal Ball Pen
BEST SELLERS
DEW Keychain – 01
New Jumbo Mouse Mat
Gloris Notebook
Aura PB 100 Notebook
Punch Notebook
Anokh S40/S60/S80/S100 Notebook
₹56.00 – ₹108.00Price range: ₹56.00 through ₹108.00WRABY Card Holder
Star Notebook
STRIO Keychain – 01
Swift -Keychain Spray Sanitizer 5ML
- Apparels
- Bags and Luggage
- Drinkware
- Tech
- Office
- Awards & Medals
- Login / Register
Shopping cart
Sign in
No account yet?
Create an Account

