Sheaffer® VFM 9424 Matte Gray Ballpoint Pen With Matte Black Trim
Rs.
₹2,000.00 Original price was: ₹2,000.00.₹1,999.00Current price is: ₹1,999.00.
SKU:
Sheaffer® 100 Ballpoint Pen 9424
Categories: Branded Pens, Office, Premium Pens, Writing Instruments
ALWAYS APPROPRIATE
The popular Sheaffer VFM makes an impact with its modern, tapered silhouette. It comes in a wide range of finishes from creative and colorful to smart and sophisticated. Its performance is backed by the Sheaffer White Dot, our symbol of writing excellence.- Modern profile that makes a statement
- Comes in a variety of finishes to suit any taste
- Features the Sheaffer White Dot, the trademark symbol of writing excellence
- Presented in a premium gift box
| Collections: | Sheaffer VFM |
|---|---|
| Engravable: | No |
| Pen Length: | 137.16 mm |
| Pen Mechanism: | Click |
| Pen Type: | Ballpoint Pen |
| Pre Installed Ink Colour: | Black |
| Cap Mechanism: | Click/propel |
| Grip Diameter: | 11.43 mm |
| Filling Mechanism: | Refill |
| Barrel Color: | Matte Grey |
| Cap Color: | Matte Grey |
| Clip Color: | Black |
| Barrel Material: | Brass |
| Clip Material: | Steel |
| Product Finish: | Brushed Chrome |
| Weight: | 100 g |
| Warranty: | Two years warranty on writing instruments |
|---|---|
| In The Box: | The gift box contains 1 ballpoint pen fitted with a refill (#99335) and a warranty card. |
Additional Information
| Brand | |
|---|---|
| Cap Type | Click/propel |
| Material | Metal Pens |
| Writing Type | Ballpoint Pen |
| Ink Color | Black |
| Country of Origin | United States of America |
| MOQ | 20 |
| Branding Option | N/A |
- Prices are exclusive of GST, branding, logistics, and customized packaging. Additional charges may applicable.
- Prices of the product may vary depending on the quantity. For an accurate quotation, please get in touch.
- Contact us for quotations, offers, discounts, customization options, and delivery details.
Sheaffer® VFM 9424 Matte Gray Ballpoint Pen With Matte Black Trim
Rs.
₹2,000.00 Original price was: ₹2,000.00.₹1,999.00Current price is: ₹1,999.00.
SKU:
Sheaffer® 100 Ballpoint Pen 9424
Categories: Branded Pens, Office, Premium Pens, Writing Instruments
ALWAYS APPROPRIATE
The popular Sheaffer VFM makes an impact with its modern, tapered silhouette. It comes in a wide range of finishes from creative and colorful to smart and sophisticated. Its performance is backed by the Sheaffer White Dot, our symbol of writing excellence.- Modern profile that makes a statement
- Comes in a variety of finishes to suit any taste
- Features the Sheaffer White Dot, the trademark symbol of writing excellence
- Presented in a premium gift box
| Collections: | Sheaffer VFM |
|---|---|
| Engravable: | No |
| Pen Length: | 137.16 mm |
| Pen Mechanism: | Click |
| Pen Type: | Ballpoint Pen |
| Pre Installed Ink Colour: | Black |
| Cap Mechanism: | Click/propel |
| Grip Diameter: | 11.43 mm |
| Filling Mechanism: | Refill |
| Barrel Color: | Matte Grey |
| Cap Color: | Matte Grey |
| Clip Color: | Black |
| Barrel Material: | Brass |
| Clip Material: | Steel |
| Product Finish: | Brushed Chrome |
| Weight: | 100 g |
| Warranty: | Two years warranty on writing instruments |
|---|---|
| In The Box: | The gift box contains 1 ballpoint pen fitted with a refill (#99335) and a warranty card. |
Additional Information
| Brand | |
|---|---|
| Cap Type | Click/propel |
| Material | Metal Pens |
| Writing Type | Ballpoint Pen |
| Ink Color | Black |
| Country of Origin | United States of America |
| MOQ | 20 |
| Branding Option | N/A |
- Prices are exclusive of GST, branding, logistics, and customized packaging. Additional charges may applicable.
- Prices of the product may vary depending on the quantity. For an accurate quotation, please get in touch.
- Contact us for quotations, offers, discounts, customization options, and delivery details.
RECENTLY VIEWED
Swiggle 15.6″ Laptop Backpack
NEW ARRIVALS
Sheaffer® VFM 9424 Matte Gray Ballpoint Pen With Matte Black Trim
Sheaffer®100 Black and Chrome Fountain Pen With Chrome Trims – Fine
LEVIS ROUND NECK PC 60 – 40 TSHIRT
Wooden Pen Pencil Holder With Tea Coaster
NEXUS LifeStyle Back Pack
Swiggle 15.6″ Laptop Backpack
Moksha Matt 5PC Copper Set | 1 Copper Water Bottle 1000ML With 2 Copper Glasses 350ML Each + 2 Copper Lid
Sheaffer® 300 Glossy Blue Fountain Pen With Chrome Trims – Medium
BEST SELLERS
Gloom Notebook
Aura PB 100 Notebook
Whiz Organiser
FLING Card Holder
WRABY Card Holder
DAZE Card Holder
Oyster Notebook
Swift -Keychain Spray Sanitizer 5ML
Trikon Notebook
Ebony Notebook
- Apparels
- Bags and Luggage
- Drinkware
- Tech
- Office
- Awards & Medals
- Login / Register
Shopping cart
Sign in
No account yet?
Create an Account

